Dla euro ważne są nie tylko kryteria z Maastricht
Słowenia stała się 1 stycznia trzynastym członkiem strefy euro. W kolejce do eurolandu czekają już kolejne kraje. Prędzej czy później wspólną walutę przyjmie także Polska. Perspektywa przystąpienia do unii gospodarczej i walutowej to dla nas szansa, kolejny krok do głębszej integracji ekonomicznej z partnerami z Europy, bodziec wzrostowy dla gospodarki.
Trwanie przy odrębnych narodowych walutach w sytuacji szybkiego zrastania się gospodarki krajów europejskich staje się coraz istotniejszą barierą utrudniającą handel i wzajemną współpracę. Poza tym Polska, podobnie jak inne nowe kraje UE, formalnie zobowiązała się wprowadzić jednolity pieniądz. W tym kontekście żywa ostatnio dyskusja o tym, czy warto wchodzić do unii walutowej, wydaje się pozbawiona sensu. Lepiej zadać sobie pytanie: jak to zrobić?
Żeby móc znaleźć się w elitarnej strefie euro, kraj musi spełnić tzw.kryteria zbieżności. To zestaw parametrów makroekonomicznych zapewniających gospodarce utrzymanie zdrowych fundamentów. Spełnienie tych kryteriów jest korzystne zarówno ze względu na długofalowe możliwości rozwojowe gospodarki, jak i dlatego, że decyduje o jej zdolności do funkcjonowania wewnątrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta