Sposób na dostrojenie ciała i umysłu
Chociaż wywodzi się z Indii, doskonale odpowiada na bolączki człowieka Zachodu. Pomaga na czas ćwiczeń oderwać się od świata zewnętrznego, wyciszyć umysł i wsłuchać we własny oddech i ciało, poprawia sprawność, niweluje napięcie nagromadzone w mięśniach. W wielu publikacjach i książkach można przeczytać o leczniczym wpływie jogi na choroby cywilizacyjne i somatyczne.
Europejczycy i Amerykanie odkryli jogę już w latach 60., w czasie gdy chętnie podróżowali w poszukiwaniu inspiracji do rozwoju duchowego. Teraz świat ogarnęła masowa jogomania. Jogę poza Indiami praktykuje już prawie 200 milionów ludzi na świecie, w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat liczba ćwiczących wzrosła z 3 do 30 tysięcy. Nie wszyscy, którzy ćwiczą, interesują się też indyjską filozofią.
- Joga na Zachodzie, gdzie ludzie są bardziej pragmatyczni i lubią namacalne efekty swoich działań, traktowana jest najczęściej jako forma poprawy kondycji fizycznej i odstresowania się. Dlatego najpopularniejsze są różne odmiany hatha jogi, w której najważniejszym narzędziem jest praca z ciałem - wykonywanie asan. Inne rodzaje jogi, w których pracuje się z głosem, emocjami czy intelektem, nie budzą już takiego zainteresowania -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta