Służba bhp na dochodne tylko w średnich firmach
Szef musi dbać o stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Nie uwolni się od tej odpowiedzialności nawet wtedy, gdy powoła służbę bhp. Pełni ona bowiem jedynie funkcje doradcze i kontrolne. Ale gdy pracodawca nie utworzy takiej służby, musi liczyć się z tym, że popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny. Kiedy szef ma obowiązek powołać taką służbę?
Powyżej 100 pracownikówArt. 237kodeksu pracy uzależnia tworzenie służby bezpieczeństwa i higieny pracy od liczby zatrudnionych. Ale czy pracodawca może powierzyć zadania służby bhp firmom lub osobom zewnętrznym? Państwowa Inspekcja Pracy konsekwentnie uważa, że pracodawcy zatrudniającemu powyżej 100 pracowników przepisy nie zezwalają na powierzenie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pogląd ten podzielił też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2006 r. (IOSK263/06).
Jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 100 pracowników, to ma bezwzględny obowiązek utworzyć w zakładzie pracy służbę bezpieczeństwa i higieny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta