Można odwołać wypowiedzenie
Złożenie wypowiedzenia ma konkretny cel: rozwiązanie stosunku pracy. Wystarczy więc poczekać do końca okresu wypowiedzenia, aby go osiągnąć. Ale gdy w tym czasie zmieni się sytuacja, jego realizacja może być zupełnie bezzasadna. Wtedy trzeba przeciwdziałać. Jak? Cofając pismo wypowiadające.
Kiedy potrzebna zgodaWypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli. Dlatego też należy do niego stosować przepisy kodeksu cywilnego. A to oznacza, że do cofnięcia odwołania potrzebna jest zgoda drugiej strony, czyli pracodawcy lub pracownika, w zależności od tego, kto złożył wypowiedzenie (por. wyrok NSA w Warszawie z 17 listopada 1989 r., IISA 1177/89). Dotyczy to jednak tylko takiej sytuacji, gdy cofnięcie następuje później niż samo wypowiedzenie (art. 61 wzw. z art. 300 kodeksu pracy). A tak jest zazwyczaj.
Przykład29 grudnia pani Beata otrzymuje od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. W uzasadnieniu pracodawca napisał "przyczyny niedotyczące pracownika - likwidacja stanowiska". Już w styczniu okazuje się jednak, że zlikwidowanie stanowiska pani Beaty spowoduje duże trudności organizacyjne i że jest to działanie nieopłacalne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta