Oryginalna inscenizacja "Bolesława Śmiałego" zainauguruje toruński festiwal
Barwne, historyczne widowisko zorganizowane będzie poza murami operowych gmachów - w wolnej przestrzeni, pod sklepieniem nieba. Sceniczna dekoracja sięgnie miejsc przeznaczonych dla publiczności. Emocje podgrzeje też fakt, że opera wystawiana była do tej pory zaledwie dwukrotnie - w czasie premiery we Lwowie w 1909 roku oraz w Poznaniu w roku 1962. Jest więc dziełem mało znanym publiczności
Akcja trzyaktowej opery rozgrywa się na Wawelu w 1078 roku - w momencie, gdy Bolesław Śmiały prowadzi ekspansywną politykę zagraniczną, chcąc umocnić pozycję Polski w Europie. A w kraju, podczas jego nieobecności, umacnia się opozycja możnowładców. Wśród niechętnych władcy jest Stanko ze Szczepanowa - biskup krakowski. Historykom do dziś nie udało się wyjaśnić, czy możnowładcom była nie w smak polityka zagraniczna króla próbującego osłabić wpływy niemieckie w Europie, czy jego nieprzewidywalny charakter i indywidualizm niepozwalający narzucić sobie woli Rady Królewskiej.
Tak czy inaczej, przeciw Bolesławowi Śmiałemu zawiązano spisek. Najprawdopodobniej jednym z jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta