Sąd musi działać szybko
Sąd może wykonać niektóre czynności procesowe w trybie uproszczonym, poza rozprawą i w skróconym czasie. Wstępnie bada sprawę niezwłocznie po tym, gdy wpłyną do niego akta sprawy wraz z odwołaniem złożonym w ZUS. A jeżeli ubezpieczony złożył odwołanie ustnie do protokołu w sądzie, to takie badanie sąd przeprowadza niezwłocznie po otrzymaniu akt nadesłanych przez ZUS (art. 467 k.p.c.). Chodzi oto, aby czynności przygotowawcze takie jak: usunięcie braków formalnych odwołania, uzyskanie dodatkowej dokumentacji lekarskiej, pisemnego ustosunkowania się ZUS do odwołania, uzupełnienie przez organ rentowy niekompletnych akt, dowody (np. z opinie biegłych lekarzy) przeprowadzić na tyle sprawnie i szybko, żeby sprawę rozstrzygnąć już na pierwszym posiedzeniu sądu.
Rozprawę sąd powinien wyznaczyć nie później niż w ciągu dwóch tygodni od zakończenia czynności wyjaśniających. Jeżeli nie było potrzeby przeprowadzania takich czynności -w dwa tygodnie od daty wniesienia odwołania (art. 471 k.p.c.) Dłuższe oczekiwanie na rozprawę uzasadnione jest wyłącznie wtedy, gdy w sprawie wystąpią wyjątkowe przeszkody, których nie da się usunąć.
Zeznania świadkówW sprawach ubezpieczeniowych dowód ze świadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta