Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego warto oglądać "Stawkę" i "Pancernych"

10 sierpnia 2007 | Opinie
źródło: Nieznane

Wojciech Klewiec | "Stawkę większą niż życie" oraz "Pancernych" warto zachować w pamięci ze względu na akcję, dialogi, a przede wszystkim popisy największych polskich aktorów. Warto to zrobić jeszcze z jednego powodu. Filmy wojenne nakręcone w czasach głębokiej PRL przypominają, że naziści odpowiedzialni za zbrodnie i obozy koncentracyjne nie byli Polakami – pisze publicysta

Z wielu artykułów drukowanych dziś na świecie nie tylko nie wynika, że naziści, którzy w czasie wojny zabili miliony ludzi, byli niemieckimi narodowymi socjalistami. Przeciwnie, nierzadko można z nich wręcz wyciągnąć wniosek, że wojennych zbrodni dokonali Polacy. – Nasza młodzież często wraca z Marszów Żywych w Auschwitz z przeświadczeniem, że Holokaust to "sprawa polska, niemal całkowicie zapominają o nazistach" – mówiła "Gazecie Wyborczej" Avirama Golan, publicystka izraelskiego dziennika "Haarec".

Na tych samych łamach ukazał się w kwietniu pasjonujący artykuł, którego bohaterem był osławiony nazistowski zbrodniarz wojenny Walther (Walter) Rauff. Według dokumentów CIA Rauff był Polakiem – napisała izraelska gazeta.

Życie jak scenariusz

Z artykułu dowiadujemy się, choć nie mówi się o tym wprost, że Rauff jednak był Niemcem, przyjacielem Reinharda Heydricha i Standartenführerem (według niektórych źródeł Obersturmbannführerem) SS. Jego życie ułożyło się w gotowy scenariusz filmowy.

Zwolniony z niemieckiej marynarki w 1937 roku za niegodne oficera zachowanie obyczajowe, dzięki Heydrichowi, zastępcy Heinricha Himmlera, trafił do SS. W czasie wojny odpowiadał za wdrożenie planu zabijania ludzi w ciężarówkach śmierci. Były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4282

Spis treści
Zamów abonament