Dodatki zwiększają świadczenia chorobowe nauczycieli i samorządowców
To, że samorządowcy i nauczyciele nie otrzymują pensji zasadniczej za czas zwolnienia lekarskiego, jest oczywiste. Dostają ją bowiem za okres przepracowany w myśl ogólnej zasady z art. 80 kodeksu pracy, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.
W świetle natomiast art. 92 kodeksu za pierwsze 33 dni choroby w roku szkoła czy jednostka płaci wynagrodzenie chorobowe z własnych środków, w wysokości 80 lub 100 proc. podstawy wymiaru. Od 34 dnia niedyspozycji należy się natomiast zasiłek chorobowy finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi on 80, 70 lub 100 proc. podstawy wymiaru. Jak obliczać obydwa świadczenia chorobowe, określa ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Problem w tym, że siatka płac w sferze budżetowej jest skomplikowana i przewiduje wiele innych składników wynagrodzeń -dodatki, np. motywacyjny, funkcyjny; trzynaste pensje, premie. Mają one odmienny charakter i przysługują za okresy różnej długości. Dlatego m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta