Zaginione miasto Inków
Choć miejscowi Indianie wiedzieli o jego istnieniu, obcemu trudno było odnaleźć miasto, bo leży w niedostępnych górach, wysoko na stromej skale, w zakolu rzeki Urubamba. Poza tym całkowicie zarosła je dżungla. Okazało się, że świątynie, pałace i domy mieszkalne wznoszone bez zaprawy ze ściśle dopasowanych bloków kamiennych zachowały się w dobrym stanie.
- Machu Picchu jest pomnikiem mądrości człowieka w relacji z przyrodą -uważa Peruwiańczyk Anibal Canchaya, prowadzący wraz z żoną Marią Kralewską biuro podróży w Limie. - Jest przepełnione wyjątkową energią, tzw. wirakocha. Siła twórcza człowieka (wira) złączyła się tam z siłą przyrody (kocha). Powinno być przykładem dla obecnej cywilizacji, która w rozwoju technologicznym pomija elementarny szacunek do przyrody.
Machu Picchu wzniesione zostało około roku 1450, kiedy państwo Inków było u szczytu potęgi i sięgało od dzisiejszego Ekwadoru do Chile. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta