Firma deleguje zatrudnionego do pracy we Włoszech
Włochy otworzyły rynek pracy dla Polaków 1 sierpnia 2006 r. Jednak od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej pobyt w tym kraju (nawet krótszy niż trzy miesiące) wymagał zameldowania się, a powyżej trzech miesięcy karty pobytu (carta di soggiorno). 11 kwietnia 2007 r. zniesiono te wymogi dla naszych rodaków.
Po trzech miesiącach pobytu w Włoszech Polak ma jedynie obowiązek zarejestrować się we właściwym miejscowo Ufficio Anagrafe del Comune (odpowiednik naszego urzędu stanu cywilnego). Ma tam przedstawić dokumenty wskazujące działalność zawodową lub wykazać, że ma dość pieniędzy na życie i ubezpieczenie medyczne. Tamtejszy urząd stanu cywilnego wydaje certyfikat poświadczający te dane, a ten zastępuje kartę pobytu.
Z włoskim NIPŻycie i praca we Włoszech jest niemal niemożliwa bez codice fiscale, czyli odpowiednika naszego NIP. Służy on nie tylko do identyfikacji podatkowej, ale jest także wymagany w innych sytuacjach. Przykładowo będzie niezbędny: ¦ do zarejestrowania się w publicznej służbie zdrowia, ¦ przy otwieraniu konta bankowego, ¦ przy zawarciu jakiejkolwiek umowy (wynajem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta