Powietrzna misja
Powietrzna misja
Gallois prezesem EADS oficjalnie zostanie za niespełna dwa tygodnie. Jego nominacja wiąże się z dominacją Francji w EADS, co oznacza pierwszy gospodarczy sukces prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Od lat w EADS tli się konflikt udziałowców: Niemców z Francuzami. Powodem był skomplikowany systemem zarządzania. – Chcę, by w EADS nie mówiono o Francuzach i Niemcach, tylko o firmie – zapewnia Gallois.
Sarkozy wiedział coś jeszcze. EADS i należący do niego Airbus potrzebują dziś twardej ręki. Pamiętał, w jakim stylu Gallois negocjował z pracownikami francuskich kolei SCNF, których był prezesem przez dziesięć lat.
Kolejny argument Paryża: Gallois nie jest nowicjuszem w przemyśle lotniczym, bo zanim został dyrektorem państwowych kolei, był prezesem Aerospatiale, firmy, która w 2000 r. weszła w skład EADS.
Zwolennik złotej akcji
Poglądy Louisa Gallois'a, kawalera Legii Honorowej, są takie same jak obecnego rządu w Paryżu: obywatele powinni pracować dłużej, a wiodącym firmom europejskim (w tym oczywiście EADS) należy się ochrona przed przejęciem przez zagraniczny kapitał. Jego umiłowanie do zachowania przez rządy złotej akcji mogą jednak być powodem sporów z Komisją Europejską.
– Złota akcja daje możliwość zawetowania decyzji niekorzystnej dla firmy i jej akcjonariuszy – tłumaczył Gallois. I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta