Tajemnica przedsiębiorstwa jest skuteczniej chroniona
Poprzednie przepisy też zobowiązywały inspektorów do zachowania w tajemnicy informacji, jakie uzyskali w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Działalność Państwowej Inspekcji Pracy należy jednak do tzw. informacji publicznych. Znaczy to, że każdemu wolno wnioskować o udostępnienie dokumentacji z kontroli, czyli protokołu wraz z załącznikami, oraz środków prawnych wydanych po kontroli. Pełną dokumentację z kontroli mają, oczywiście, wyłącznie uczestniczące w niej strony, tj. inspektor i pracodawca. Zainteresowany otrzymuje zatem żądane dokumenty w formie przetworzonej, tzn. po usunięciu z nich danych osobowych pozwalających na identyfikację zatrudnionych.
Firma strzeże swoich tajemnicTryb ten nie zabezpiecza wystarczająco interesów pracodawców. Od 1 lipca mogą oni więc objąć fragmenty protokołu z kontroli tajemnicą przedsiębiorstwa. Wynika tak z art. 31 ust. 2 pkt 14 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589) obowiązującej od 1 lipca. Zakład może więc wnioskować do inspektora o zaznaczenie w protokole informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta