Nie każdy może być wspólnikiem
Nie każdy może zawiązać spółkę partnerską. Prawo takie przysługuje tylko 20 grupom zawodowym (zob. ramka). Tworzący spółkę wspólnicy zwani są partnerami.
Spółka partnerska to spółka osobowa. Od innych spółek osobowych różni się m.in. szczególnymi zasadami odpowiedzialności za zobowiązania. W spółce partnerskiej obowiązuje ta sama zasada co w spółce jawnej: wspólnicy odpowiadają swoim majątkiem za długi spółki (art. 22 § 2 w zw. z art. 89 k.s.h.). Wierzyciel może się domagać zaspokojenia z majątku osobistego wspólników dopiero wtedy, gdy egzekucja przeciwko samej spółce okaże się bezskuteczna (art. 31 § 1 k.s.h.). Różnica polega na tym, że partner nie odpowiada za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem w spółce wolnego zawodu przez pozostałych partnerów i ich podwładnych. W umowie spółki każdy ze wspólników może co najwyżej zgodzić się na to, że będzie odpowiadał tak jak wspólnik w spółce jawnej - czyli za wszystkie bez wyjątku zobowiązania spółki (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta