Wybór dla ostrożnych
Szczególną cechą spółki komandytowej jest zróżnicowanie zakresu odpowiedzialności tworzących ją wspólników. Co do zasady obowiązuje ta sama reguła co w spółce jawnej: wspólnicy odpowiadają za zobowiązania swojej spółki całym majątkiem (art. 22 k.s.h.). Wierzyciel może jednak rozpocząć egzekucję z majątku wspólnika dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna (art. 31 k.s.h.).
W spółce komandytowej przewidziane zostało odstępstwo od tych reguł. Nie polega ono jednak - tak jak np. w spółce partnerskiej - na wyłączeniu odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z działalności zawodowej pozostałych wspólników.
Wspólnik wspólnikowi nierównyW spółce komandytowej wspólnicy zostali podzieleni na dwie grupy: ¦ komplementariuszy - odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia - tak jak w spółce jawnej, ¦ komandytariuszy - odpowiadających za zobowiązania spółki w sposób ograniczony, tylko do wysokości tzw. sumy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta