Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od Amerykanów też się można uczyć

01 września 2007 | Rzecz o Książkach | Grzegorz Sowula

WITRYNA Od Amerykanów też się można uczyć Europę łączy z Ameryką związek określany po angielsku "love-hate relationship" - kochamy nienawidzić, można by to spolszczyć. "American dream" jest obiektem marzeń i zazdrości wielu Europejczyków, historie licznych karier "od pucybuta do milionera" nadal motywują.

Z drugiej strony Amerykanie jako obrońcy demokracji niezbyt się podobają - Irak, wcześniej Panama i Wietnam to przykłady pierwsze z brzegu, ale już podczas II wojny światowej Brytyjczycy złośliwie mówili o stacjonujących na Wyspach żołnierzach US Army, że są "overpaid, oversexed and over here" - za dużo żołdu w kieszeni, za dużo seksu w głowie, a przede wszystkim tu, a nie gdzie indziej. Wyśmiewano ich, co trwa do dziś, za gruboskórność, prostactwo, brak kultury. Celują w tym zwłaszcza Francuzi, niemogący zarazem pojąć, w jaki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament