Niech znów zaryczy tur
Pierwsze kroki w tym kierunku już uczyniono. Grupa biologów molekularnych z zespołu profesora Ryszarda Słomskiego z Poznania od kilku miesięcy bada DNA w czaszkach i zębach turów, jakie odnaleziono w zbiorach archeologicznych i kolekcjach zoologicznych.
- Wyizolowaliśmy cenny materiał, z zachowaną strukturą DNA - podkreśla prof. Słomski, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii AR w Poznaniu, zastępca dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Zastrzega jednak: - Jesteśmy dopiero na początku drogi.
Niemożliwa DollyRównolegle z badaniami poznańskimi w Zakładzie Embriologii Doświadczalnej Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą trwają prace nad klonowaniem, w tym międzygatunkowym.
- Będziemy wprowadzać jądra komórek somatycznych żubra do komórek jajowych bydła domowego - planuje kierownik zakładu prof. Jacek A. Modliński.
Jeśli się to powiedzie, realne stanie się klonowanie żubrów -geny przejęte od bydła w postaci tzw. DNA mitochondrialnego (niemal całość informacji genetycznej zawarta jest w DNA jądrowym) powinny stanowić nie więcej niż promil genomu zwierzęcia, które ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta