Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niech znów zaryczy tur

01 września 2007 | Plus Minus | Grzegorz Łyś
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Niech znów zaryczy tur Ostatnie tury, żyjące w Puszczy Jaktorowskiej, wyginęły przed niemal czterema wiekami. Ale w zachowanych kościach tych zwierząt pozostało sporo DNA. Polscy genetycy zamierzają je wskrzesić

Pierwsze kroki w tym kierunku już uczyniono. Grupa biologów molekularnych z zespołu profesora Ryszarda Słomskiego z Poznania od kilku miesięcy bada DNA w czaszkach i zębach turów, jakie odnaleziono w zbiorach archeologicznych i kolekcjach zoologicznych.

- Wyizolowaliśmy cenny materiał, z zachowaną strukturą DNA - podkreśla prof. Słomski, kierownik Katedry Biochemii i Biotechnologii AR w Poznaniu, zastępca dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Zastrzega jednak: - Jesteśmy dopiero na początku drogi.

Niemożliwa Dolly

Równolegle z badaniami poznańskimi w Zakładzie Embriologii Doświadczalnej Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą trwają prace nad klonowaniem, w tym międzygatunkowym.

- Będziemy wprowadzać jądra komórek somatycznych żubra do komórek jajowych bydła domowego - planuje kierownik zakładu prof. Jacek A. Modliński.

Jeśli się to powiedzie, realne stanie się klonowanie żubrów -geny przejęte od bydła w postaci tzw. DNA mitochondrialnego (niemal całość informacji genetycznej zawarta jest w DNA jądrowym) powinny stanowić nie więcej niż promil genomu zwierzęcia, które ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament