Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żydzi dzisiaj

01 września 2007 | Plus Minus | Szewach Weiss
źródło: Nieznane

Żydzi dzisiaj Rok temu na kuli ziemskiej żyło 13 mln Żydów. To o 5 milionów mniej, niż liczył świat żydowski tuż przez II wojną światową.

3,5 mln z nich mieszkało wtedy w Polsce. W 1945 r. wśród żywych zostało tylko 12 mln - jedną trzecią wymordowano podczas Zagłady . Jeżeli wziąć pod uwagę, że żydowskie rodziny religijne są wielodzietne, to gdyby nie było Zagłady, najprawdopodobniej naród żydowski liczyłby dziś blisko 30 mln. Ale, niestety, Żydów jest tylko 13 mln, z czego w Izraelu mieszka 5 mln 235 tys. W Ameryce Północnej jest ich 5 mln 652 tys., z czego większość mieszka w USA. W Ameryce Łacińskiej -398 tys., w Europie -1 mln 161 tys., w Rosji - 235 tys., w Polsce - kilka tysięcy. W byłych republikach sowieckich, razem z krajami bałtyckimi, jest 380 tys. Żydów, w Australii - 102 tys., z czego połowa to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament