Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

01 września 2007 | Bitwy świata | Michał Mackiewicz
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Na polach bitew amerykańskiej wojny domowej zastosowanie znalazło wiele rodzajów broni, z których niektóre kończyły swoją karierę, inne zaś rozpoczęły drogę do całkowitej dominacji w niedalekiej przyszłości. Do tych pierwszych należał odprzodowy gwintowany karabin z zamkiem kapiszonowym.

Kapiszon i gwint

W porównaniu z innymi konstrukcjami broni palnej, zarówno wcześniejszych, takich jak lontówki czy skałkówki, jak też późniejszych, czyli odtylcowych iglicówek z zamkiem ślizgowo-obrotowym, żywot kapiszonówek był niezwykle krótki. W Europie zaczęto się w nie przezbrajać w latach 40. XIX wieku, aby nieco ponad 20 lat później zupełnie z nich zrezygnować. Przewaga nad karabinami skałkowymi była bezsporna; przede wszystkim kapiszon, czyli miedziana miseczka z piorunianem rtęci, dawał praktycznie stuprocentową pewność strzału, poza tym nie trzeba było podsypywać prochu na panewkę, co oczywiście wpłynęło na szybkostrzelność. Zalety nowej broni uległy zwielokrotnieniu, kiedy regulaminowe karabiny piechoty wyposażono w gwintowane lufy. Co prawda już wcześniej wykorzystywano broń gwintowaną, ale uzbrajano w nią tylko nieliczne formacje strzelców. Powodem tego był nieco trudniejszy i dłuższy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament