Marchewki Reinharda Heydricha
Historycy, wskazując wiele przyczyn, dla których Reinhard Heydrich został wysłany do Protektoratu Czech i Moraw jako zastępca protektora Rzeszy, podkreślają przede wszystkim powody polityczne, pozostawiając w tle fakt, że głównym powodem były interesy wojskowo-ekonomiczne.
W roku 1941, w drugim roku wojny, dwa i pół roku po przyłączeniu do Rzeszy, Protektorat był - obok Zagłębia Ruhry -ważnym centrum niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Zakłady Škody w Pilznie oraz brneńska "Zbrojovka" były jednymi z największych oraz najwydajniejszych fabryk broni na świecie. Oprócz tego znacząca część niemieckiej produkcji wojennej była w coraz większym stopniu przenoszona z zagrożonych przez naloty zachodnich obszarów Rzeszy do Czech. Produkowano tam jedną trzecią niemieckich czołgów, jedną czwartą samochodów ciężarowych Wehrmachtu, 40 procent lekkich karabinów maszynowych.
Liczby te mówią o wielkim znaczeniu dla machiny wojennej III Rzeszy produkcji zbrojeniowej ulokowanej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta