Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marchewki Reinharda Heydricha

01 września 2007 | Plus Minus | Jan Vinter
źródło: Nieznane

"Mniej tolerować i mniej drażnić" - taki program realizował Reinhard Heydrich w Protektoracie Czech i Moraw Marchewki Reinharda Heydricha Tłuszcz, buty, papierosy i pieniądze stanowiły narzędzie, którego używał Reinhard Heydrich, chcąc zapewnić niezakłóconą i efektywną pracę przemysłu zbrojeniowego w Czechach. Jego działania odniosły zamierzony skutek

Historycy, wskazując wiele przyczyn, dla których Reinhard Heydrich został wysłany do Protektoratu Czech i Moraw jako zastępca protektora Rzeszy, podkreślają przede wszystkim powody polityczne, pozostawiając w tle fakt, że głównym powodem były interesy wojskowo-ekonomiczne.

W roku 1941, w drugim roku wojny, dwa i pół roku po przyłączeniu do Rzeszy, Protektorat był - obok Zagłębia Ruhry -ważnym centrum niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Zakłady Škody w Pilznie oraz brneńska "Zbrojovka" były jednymi z największych oraz najwydajniejszych fabryk broni na świecie. Oprócz tego znacząca część niemieckiej produkcji wojennej była w coraz większym stopniu przenoszona z zagrożonych przez naloty zachodnich obszarów Rzeszy do Czech. Produkowano tam jedną trzecią niemieckich czołgów, jedną czwartą samochodów ciężarowych Wehrmachtu, 40 procent lekkich karabinów maszynowych.

Liczby te mówią o wielkim znaczeniu dla machiny wojennej III Rzeszy produkcji zbrojeniowej ulokowanej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament