Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieczysława Abramowicza historie prawdziwe

01 września 2007 | Rzecz o Książkach | Bartosz Marzec
źródło: Nieznane

ŁYŻECZKA Z PORT ARTUR Mieczysława Abramowicza historie prawdziwe Dzieje świata można zawrzeć w żywocie człowieka, którym los miota, jak wiatr liściem - powiada Mieczysław Abramowicz, autor nominowanej w zeszłym roku do nagród Angelusa i Nike książki "Każdy przyniósł, co miał najlepszego". -Na przeszłość patrzę z perspektywy chodnika, wyobrażam sobie, że jestem przechodniem uwikłanym w apokalipsę.

Siedzimy w stylizowanym na lata 20. wnętrzu gdańskiej cukierni przy Grunwaldzkiej. Herbata jest z dużą ilością cytryny. No i cukier. Abramowicz rozgląda się za łyżeczką.

- Właśnie: łyżeczka! - uśmiecha się. - Od niej można by zacząć moją historię. Z rodzinnych pamiątek rodzice ocalili kilka zdjęć, trochę korespondencji. Ale najważniejsza była niepozorna, pożółkła łyżeczka, którą dziadek nosił w cholewie. W 1905 była z nim w Port Artur, gdzie został trafiony japońskim szrapnelem. Dziadek, oficer wojsk inżynieryjnych carskiej armii, znalazł się w szpitalu w Carskim Siole. Rannymi opiekowały się córki Mikołaja II. W historii łyżeczki pojawiają się wydarzenia i postacie znane z podręczników.

Czekając na tenisistów

Rodzina Abramowiczów pochodzi z Lubelszczyzny, ojciec Mieczysława przyjechał do Gdańska tuż po zakończeniu walk -dostał pracę w Społem.

- Miasto, gdzie przyszedłem na świat, było obce - wspomina. - Zamieszkaliśmy w budynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament