Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teczki pisarza i akcja "Podlotek"

01 września 2007 | Rzecz o Książkach | Anna Bernat
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z ALEKSANDRĄ ZIÓŁKOWSKĄ-BOEHM Teczki pisarza i akcja "Podlotek" Słuchałam "Rendez-vous o szóstej dziesięć", bezpieka założyła mi więc sprawę operacyjną

Anna Bernat: Polska pisarka na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych przyjeżdża do ojczyzny na stypendium Fulbrighta. Co to znaczy być amerykańską stypendystką we własnym kraju?

Aleksandra Ziołkowska-Boehm: - Mój dziewięciomiesięczny pobyt na stypendium Fulbrighta właśnie został przedłużony o trzy miesiące. Głównym powodem przyjazdu były sprawy związane z Melchiorem Wańkowiczem i jego archiwum, w którym wciąż jest wiele interesujących dokumentów, zwłaszcza korespondencji. A pracować nad tym mogę tylko w kraju. Żadnych papierów Wańkowicza nie wolno mi ani nie chciałabym wywieźć z Polski. Przyjechałam więc z zamiarem zbierania materiałów do nowej książki. Mogłam też uczestniczyć w spotkaniach z czytelnikami z okazji ukazania się mojej ostatniej książki ""Kaja" od "Radosława", czyli historia Hubalowego krzyża".

W Ameryce opublikowałam dwa szkice poświęcone Wańkowiczowi i jego metodzie twórczej. Chcąc przybliżyć pisarza Amerykanom, określiłam go "polskim Hemingwayem". Te prace także pomogły mi w otrzymaniu stypendium. Fulbright wysyła Amerykanów do wielu krajów i sprowadza do Stanów naukowców niemal z całego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4301

Spis treści
Zamów abonament