Jak prawidłowo sporządzić wniosek o opinię statystyczną
Jeśli nie wiemy, jak zakwalifikować wykonywane usługi bądź sprzedawane towary, możemy zwrócić się o pomoc do urzędu statystycznego. Jego opinia może mieć duże znaczenie w sporze z fiskusem
Gdzie wysłać, ile zapłacić, kiedy dostaniemy odpowiedź, jak ją zakwestionować – o zasady sporządzania wniosku zapytaliśmy Główny Urząd Statystyczny. Całą odpowiedź (pismo z 20 września 2007 r., DI-01/17-611/07) można znaleźć na www.rp.pl/prawo/pisma; poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.
Można na zwykłej kartce
Wniosek o opinię statystyczną składamy do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź). Nie znajdziemy urzędowego formularza wniosku, wystarczy, że ma formę pisemną. Możemy go złożyć w urzędzie, przesłać pocztą, e-mailem (KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl) albo faksem (042 683 90 10).
O co zapytać
W czym może nam pomóc urząd statystyczny? Podpowie (ale tylko podpowie, nie rozstrzygnie), jak właściwie zakwalifikować rodzaj prowadzonej działalności, wybrać właściwą stawkę VAT dla produkowanych wyrobów bądź świadczonych usług, określić zasady amortyzacji dla środków trwałych. Odpowiada bowiem na pytania w następującym zakresie:
PKD – POLSKA KLASYFIKACJA DZIAŁALNOŚCI (wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 stycznia 2004 r., DzU nr 33, poz. 289 ze zm.),
PKWiU – POLSKA KLASYFIKACJA WYROBÓW I USŁUG (wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta