Kto ma złożyć wniosek o zezwolenie na działanie obiektu handlowego
Dzisiaj mija termin składania wniosków o wydanie zezwolenia na działanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Mogą z tym być kłopoty – twierdzi radca prawny z kancelarii JMRS Radcowie Prawni w Warszawie
Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (DzU nr 127, poz. 880) wprowadziła obowiązek uzyskania takiego zezwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację WOH. Obowiązek ten dotyczy obiektów o powierzchni handlowej przekraczającej 400 mkw., które na mocy art. 2 pkt 1 uznano za WOH.
Istotne pytanie
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy wniosek o wydanie zezwolenia na działanie WOH składany być powinien przez właściciela WOH albo działającego w jego imieniu administratora lub zarządcę WOH. Ale kim jest ów właściciel, skoro w prawie cywilnym nie wyodrębniono WOH jako jakiegoś szczególnego przedmiotu prawa własności. Czy jest to właściciel gruntu, na którym znajduje się obiekt, czy też właściciel nieruchomości budynkowej lub lokalowej będącej tym obiektem, czy wreszcie ktoś inny nieposiadający praw rzeczowych względem tych rzeczy.
Pytanie jest istotne, przesądza bowiem o legitymacji w postępowaniu administracyjnym o udzielenie zezwolenia na prowadzenie WOH. Jakkolwiek nonszalancja ustawodawcy nierespektującego pojęciowej dyscypliny w konstruowaniu swej wypowiedzi budzi sprzeciw, to nie zwalnia to od konieczności odtworzenia obowiązującej normy prawnej.
Wiadomo, że zgodnie z zasadą superficies solo cedit...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta