Jaką formę działalności wybrać dla klastra
Ponieważ klaster to pojęcie przede wszystkim ekonomiczne, pasują doń różne konstrukcje prawne
Sposobem na klaster może być zarówno fundacja, jak i spółka. Dość dużym powodzeniem cieszą się też stowarzyszenia. Musimy jednak pamiętać, że każda z wybranych form rządzi się swoimi zasadami. Dotyczy to m.in. procedury powoływania ich do życia. Dziś spróbujemy wyjaśnić, jak zawiązać kilka przykładowych klastrów – stowarzyszenie, fundację i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezależnie od tego, który z opisanych podmiotów wybierzemy, będziemy musieli zapłacić za wpis do rejestru sądowego. Wpisanie tam fundacji czy stowarzyszenia kosztuje 500 zł, a jeśli zamierzają one prowadzić działalność gospodarczą – 1000 zł. Ta ostatnia kwota właściwa jest również dla spółki z o.o.
Może odpowiednie będzie stowarzyszenie...
Decydującą zaletą stowarzyszenia jako formy klastra jest nieskomplikowana procedura jego założenia
Zacznijmy od tego, że wyróżniamy stowarzyszenia i stowarzyszenia zwykłe. Te drugie są – wedle definicji ustawowej – uproszczoną formą stowarzyszenia, niemającą osobowości prawnej i niemogącą prowadzić działalności gospodarczej (art. 40 i art. 42 prawa o stowarzyszeniach, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.). Skoncentrujmy się na pierwszej wyróżnionej grupie. Stowarzyszenie może się zajmować działalnością gospodarczą na takich samych zasadach jak pozostali przedsiębiorcy (art. 34 prawa o stowarzyszeniach)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta