Nie dość jest mieć polską duszę. Potrzeba się rozstać z frakiem!
Przez wieki ośrodkami inspiracji i naśladowania zwyczajów odzieżowych pozostawały królewskie i książęce dwory. Od czasów rewolucji francuskiej, kiedy to burżuazja stała się jedną z najważniejszych warstw społecznych, to miasta zaczęły nadawać ton europejskiej modzie.
Zdecydowane pierwszeństwo, jeśli chodzi o strój męski, uzyskały praktyczność i funkcjonalność. Postępowała standaryzacja fasonów, kolorów i tkanin. Dodatkowy bodziec stanowiły liczne wojny sprzyjające uniformizacji odzieży.
Znalazło to również odbicie w Księstwie Warszawskim, kiedy to w 1809 roku wydano dekret nakazujący używanie jednolitego koloru dla kontuszy i fraków mundurowych obowiązujących na audiencjach i oficjalnych wystąpieniach. Wzorem był strój narodowy województwa krakowskiego z 1780 roku: „kontusz sukienny barwy granatowej z kołnierzem karmazynowym bez haftu, z karmazynowym podszyciem rękawów, czyli wylotów, żupan zaś biały z herbowymi guzikami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta