Przy kontraktach międzynarodowych właściwe prawo określa sąd
Przedsiębiorca, zawierając umowę z zagranicznym kontrahentem, musi się liczyć z tym, że ewentualny spór nie będzie rozpatrywany na podstawie polskich przepisów
Polski sąd ma obowiązek z własnej inicjatywy ustalić, jakie prawo materialne jest właściwe dla danego kontraktu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2007 r. (II CSK 60/07). Nie jest więc istotne to, jakie przepisy wskazał przedsiębiorca wnoszący sprawę do polskiego sądu.Dlatego przed związaniem się z takim partnerem, zwłaszcza gdy ma to być poważniejszy kontrakt, warto się zorientować, jakie przepisy będą normowały prawa i obowiązki stron oraz zasady ich odpowiedzialności. Może to mieć w wielu wypadkach decydujące znaczenie dla wyniku ewentualnego sporu.
Tkaniny były złej jakości
Wskazany wyrok SN dotyczy sprawy wniesionej przeciwko polskiemu wytwórcy mebli, spółce z o.o., przez spółkę akcyjną mającą siedzibę w Hiszpanii. Firmy te łączył kontrakt na dostawę przez hiszpańską spółkę polskiemu kontrahentowi tkanin obiciowych do mebli tapicerowanych. Meble były przeznaczone dla niemieckiego nabywcy.
Zgodnie z zasadą, że jeśli strony nie wskażą sądu właściwego do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych w związku z realizacją kontraktu, to właściwy jest sąd wedle miejsca zamieszkania albo siedziby strony pozwanej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta