Najwięcej problemów firmy mają z kosztami
Jakie wydatki można odliczyć od przychodu. Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatki związane z działalnością. Dzięki temu ma mniejszy dochód i zapłaci niższy podatek. Ale z rozliczeniem jest sporo kłopotów
Koszty uzyskania przychodów to czołowe problemy podatkowe – ważne w praktyce, a zarazem gruntownie rozpracowane w doktrynie prawa podatkowego wspartej bogatym orzecznictwem sądowym.
Zasada i wyjątki
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątki wymienia art. 16 ust. 1 updop. Przepis o takiej samej konstrukcji znajdziemy również w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sąd doprecyzowuje
Z przytoczoną powyżej skromną formułą mamy już kilkanaście lat doświadczeń. Z tym że początkowo przepis nie mówił o „zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów”, zamiast tego zezwalając na odliczenie „kosztów funkcjonowania osoby prawnej”. Jednak zaraz potem tę ostatnią kategorię usunięto – tak że w latach 1993 – 2006 przepis wymagał, aby koszt podatkowy był poniesiony „w celu” osiągnięcia przychodów.
Ten ogólny warunek spowodował wiele sporów podatników z władzami skarbowymi. Wyroki sądów administracyjnych stopniowo wypełniały treścią ten przepis, z czasem sprzyjając coraz bardziej liberalnemu rozumieniu związku kosztów z przychodami (patrz ramka na str. 5).
Te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta