Kiedy faktura nie daje prawa do odliczenia
Możliwość pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT z faktury dokumentującej transakcję, która jest zwolniona, da się wyprowadzić nie tylko z § 14 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, ale także z samej ustawy, a nawet z prawa wspólnotowego
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 16 października 2007 r. (I SA/Bd 579/07).
Spółka w lutym 2005 r. kupiła nieruchomość. Transakcję tę opodatkowano VAT według stawki 22 proc. Tymczasem organ podatkowy stwierdził, że sprzedaż tej nieruchomości była zwolniona od VAT. Odmówił więc spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego, wskazując na § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT z 27 kwietnia 2004 r. W myśl tego przepisu (już nieobowiązującego), gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji, to nie stanowi ona podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
Podatnik zarzucił organom naruszenie art. 217 konstytucji, decyzję oparły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta