O powstaniu przychodu decyduje data z umowy lub faktury
Przy usługach rozliczanych okresowo o powstaniu przychodu decyduje ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego wskazany w umowie lub na fakturze. Tak samo jest przy usługach za media
Ze zmienionych od 1 stycznia 2007 r. przepisów dotyczących momentu powstania przychodów z tzw. usług ciągłych (art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – updop, oraz art. 14 ust. 1e i 1h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – updof) wynika, że jeśli na mocy ustaleń stron usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Zasadę tę stosuje się również do rozliczania przychodów z dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.
Przychód w ostatnim dniu
W praktyce oznacza to, że przy usługach rozliczanych okresowo oraz usługach za media, decydujące znaczenie dla momentu powstania przychodu będzie miał wskazany w umowie (lub na fakturze) ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego, pod warunkiem że rozliczenie nastąpi nie rzadziej niż raz w roku.
Zasady określania przychodu z usług ciągłych są wyjątkiem od reguły ogólnej określonej w art. 12 ust. 3a updop i art. 14 ust. 1c updof. Zgodnie z nią za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jednak przy usługach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta