Zamiana opodatkowana tak, jak podwójna dostawa
Przy umowie zamiany towarów VAT mogą płacić obie strony, tylko jedna lub żadna. Wszystko zależy od tego, czy każdy z kontrahentów działa w charakterze podatnika VAT i czy jego dostawa nie jest objęta zwolnieniem z tego podatku
– Spółka podpisała umowę zamiany prawa własności gruntu na prawo użytkowania wieczystego innego gruntu. Czy umowa zamiany, której przedmiotem jest grunt niezabudowany sklasyfikowany w ewidencji gruntów jako teren przemysłowy, podlega opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o VAT i wymaga wystawienia faktury VAT? – pyta czytelnik DF.
Zgodnie z art. 603 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Obie strony przenoszą więc na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy. W świetle art. 604 k.c. do takiej umowy należy stosować odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Choć przepisy kodeksu mówią tylko o zamianie rzeczy, w praktyce możliwa jest też oczywiście zamiana towaru na usługę czy usługi na usługę.
Dwie dostawy...
Umowa zamiany nie została wymieniona wprost w przepisach ustawy o VAT jako odrębna transakcja podlegająca opodatkowaniu. Nie znaczy to jednak, że nie może być objęta tym podatkiem. Na zamianę towarów należy spojrzeć jak na dwie odpłatne dostawy towarów, wykonywane przez obydwie strony umowy. W wyniku zamiany dochodzi bowiem do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na drugą stronę umowy. Nietypowa jest tylko odpłatność – nie są to pieniądze, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta