Mały podatnik może rozliczać VAT kasowo
Mali podatnicy mogą wybrać kasową metodę rozliczania się z VAT. Jej wybór oznacza przyjęcie całkowicie odmiennych zasad ujmowania w deklaracji podatku należnego od sprzedaży i naliczonego przy zakupach towarów i usług
Decyzję warto dokładnie przemyśleć, bo dla wielu firm rozliczenie to wcale nie musi być prostsze ani korzystniejsze od zasad ogólnych. Dlatego też nie cieszy się wielką popularnością. Przy metodzie kasowej obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usług. Z tym że uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 21 ustawy o VAT). Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć przez „uregulowanie należności”, dlatego przedsiębiorcy mogą mieć problemy z określeniem, kiedy powstał u nich obowiązek podatkowy.
Uregulować to nie tylko zapłacić
Posiłkując się językiem potocznym, jednym ze znaczeń terminu „uregulować” jest „uiścić jakąś należność”, a terminu „regulacja rachunków, należności” – „zapłacenie rachunków, należności”. Z kolei „zapłacić” oznacza „dać pieniądze lub inne rzeczy jako należność za pracę, towar lub usługi” (źródło: „Słownik języka polskiego PWN”, www.sjp.pwn.pl). Organy podatkowe pod pojęciem zapłaty rozumieją zapłatę pieniężną, wskazują też, że uregulowanie należności jest pojęciem szerszym. Moim zdaniem z uregulowaniem należności będziemy mieli do czynienia, w szczególności w razie:
∑ zapłaty gotówką,
∑ przelewu pieniędzy za pośrednictwem banku,
∑ potrącenia,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta