Wnosząc przedsiębiorstwo aportem, nie uzyskujesz przychodu
Przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową, nie trzeba od razu na wstępie płacić podatku. Warunkiem jest jednak wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej częśc
Zasadą jest, że już w momencie objęcia udziałów lub akcji za wkład niepieniężny do spółki kapitałowej nowy wspólnik powinien wykazać odpowiednie przychody i koszty. Wyjątek to sytuacja, gdy wkładem niepieniężnym jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W takim wypadku nominalna wartość udziałów lub akcji objętych w spółce mającej osobowość prawną (albo wkładów w spółdzielni) jest zwolniona od podatku. Takie rozwiązanie przewiduje art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).
Niejasna definicja
Definiując przedsiębiorstwo, przepisy podatkowe odwołują się do kodeksu cywilnego >patrz ramka. Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 4 updof zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.Definicja ta posługuje się tzw. pojęciami niedookreślonymi i budzi w praktyce wiele wątpliwości. Świadczą o tym liczne wnioski o interpretacje kierowane w tej sprawie.
Nie przechodzi tylko detal
Problemem aportu zajmował się m.in. Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu w interpretacji z 24...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta