Od zamiany nie zawsze płaci się PCC
– Czy umowa zamiany nieruchomości (zawarta w ramach działalności gospodarczej) jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik DF.
Co do zasady tak, chyba że w grę wchodzi zamiana nieruchomości zwolnionych z VAT.
Jaka podstawa i stawka
W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) podatkowi temu podlegają m.in. umowy zamiany rzeczy i praw majątkowych.Podstawą opodatkowania PCC przy zamianie jest wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek (nie dotyczy to lokali mieszkalnych, gdzie jest nią różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw spółdzielczych do tych lokali). Stawka podatku wynosi:
∑ 2 proc. przy zamianie nieruchomości i rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i do lokalu użytkowego, a także prawa do domu jednorodzinnego i do lokalu w małym domu mieszkalnym,
∑ 1 proc. przy zamianie innych praw majątkowych.Obowiązek podatkowy ciąży na obu stronach czynności.
Wyłączenie dla transakcji profesjonalnych
Z tym że z art. 2 pkt 4 tej ustawy wynika, że nie są objęte PCC czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta