Egipt tworzyli pasterze z Sahary
Archeolodzy z Poznania odkopali na Saharze cmentarz z epoki kamienia. To dowód, że początków starożytnej cywilizacji trzeba szukać poza doliną Nilu
Badane przez Polaków cmentarzysko – trzy skupiska grobów – leży w pobliżu góry zwanej Gebel Ramlah (Piaszczysta Góra), po zachodniej stronie Nilu, 120 km na zachód od Abu Simbel. W starożytności tę krainę nazywano Nubią.
Zamożni i zdrowi
Każde skupisko zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu grobów, żaden z nich nie został ograbiony, co jest rzadkością na terenie Egiptu. Pochowani w nich ludzie reprezentują wszystkie kategorie wieku, od niemowląt poczynając. Ich szkielety były obsypywane ochrą, czyli czerwoną glinką (tlenek żelaza) symbolizującą krew, a tym samym życie.
Zęby świadczą o dobrym stanie zdrowia tych ludzi. Kobiety osiągały wzrost 156 – 160 cm, mężczyźni 169 – 175. W grobach złożono ludzi czarnych – typ subsaharyjski występujący w - Nubii oraz białych – typ śródziemnomorski.
Zmarłych w Gebel Ramlah składano do grobów w plecionych pojemnikach, zawsze w tej samej pozycji: skurczonych, ułożonych na boku, z podwiniętymi nogami, głową na zachód, a twarzą na południe. We wszystkich grobach archeolodzy znaleźli bogate wyposażenie.
Należą do niego ozdobne naczynia wykonane specjalnie dla zmarłych, biżuteria – paciorki z agatu, gnejsu, hematytu, karneolu, a także z kości zwierząt i muszli, zawieszki z kamieni i muszli, bransolety z kości słoniowej oraz z muszli zbieranych nad Morzem Czerwonym, ozdoby nosa wykonywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta