Agent ubezpieczeniowy jest zwolniony z VAT, jego pomocnik też
Pośrednik ubezpieczeniowy nie płaci VAT, podobnie powinno być z osobą, która mu pomaga. Wszystko zależy jednak od tego, co faktycznie robi i jak zakwalifikuje swoje czynności
Nie wszystkie usługi związane z ubezpieczeniami są bowiem zwolnione z podatku.
– Czy czynności osoby, która pomaga agentowi przy wykonywaniu usług pośrednictwa (obsługa specjalnego programu, administrowanie polisami itd.), są także zwolnione z VAT? – pyta czytelnik DF.
Wydaje się, że tak, zwolnienie obejmuje bowiem także usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i z ubezpieczeniami. Tak wynika z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT określającego wykaz usług zwolnionych od podatku. Mówi on o usługach pośrednictwa finansowego (symbol PKWiU sekcja J dział 65 – 67). Wyjątek to usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30) – te są opodatkowane. Z kolei wyjątek od wyjątku to usługi świadczone przez zakład ubezpieczeń (w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej) oraz przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Wyłączone ze zwolnienia są też usługi doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20). Jak więc widać, opodatkowana jest tylko część usług – mieszczących się w wymienionych pozycjach PKWiU.
Aby podpisać umowę
Jak sklasyfikować czynności związane z zawarciem umowy ubezpieczenia? Sięgnijmy najpierw do ustawy z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (DzU z 2003 nr 124, poz. 1154 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pośrednictwo ubezpieczeniowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta