Jest innowacyjny pomysł, a nie ma kapitału
Krajowe punkty kontaktowe mają pomóc w skojarzeniu przedsiębiorców z instytucjami finansowymi
Osoby, które chcą założyć własną firmę bądź rozwinąć działalność już istniejącego przedsiębiorstwa, potrzebują kapitału. Często poszukują go w programach finansowanych z funduszy strukturalnych. Okazuje się jednak, że realizacja inwestycji z wykorzystaniem tych funduszy wymaga zaangażowania własnych środków. Dopiero po zakończeniu inwestycji można się starać o refundację części poniesionych kosztów. Jeżeli takimi środkami nie dysponujemy, jest to poważna bariera. Jednak niejedyna.
Nowoczesne technologie – duże ryzyko
Barierą jest również to, że wsparcie będzie udzielane głównie inwestycjom w nowoczesne technologie. Banki i inne instytucje finansowe zaś do takich inwestycji podchodzą z dużą ostrożnością. Jest to zrozumiałe, gdyż z natury rzeczy wiążą się one z dużym ryzykiem. I tu pojawia się problem. Istnieje ciekawy pomysł na nowoczesną firmę, mamy biznesplan, ale nie mamy środków, a bank odmawia udzielenia kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pieniędzy?
Otóż w Polsce powstają już firmy, których głównym celem nie jest produkcja lub świadczenie usług. Udzielają one wsparcia wysoce nowatorskim przedsiębiorstwom w pierwszych miesiącach ich funkcjonowania. Jednak również one potrzebują dodatkowego kapitału lub gwarancji innych instytucji. Nie mogą się dynamicznie rozwijać, gdyż zbyt szybko musiałyby wycofywać pieniądze z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta