Beton, cegła, szkło – nowe stare fabryki
Architekci szukają rozwiązań na adaptację i rewitalizację starych fabryk. Trwa dyskusja nad stopniem ingerencji w zabytkowe mury
We Wrocławiu rozgorzał spór o XIX-wieczną wieżę ciśnień przy ul. Na Grobli‚ przyszłą siedzibę Centrum Nauki‚ do której władze miasta chciały dobudować szklaną klatkę schodową – walcowatą „przyssawkę” rodem z galerii handlowych. „Przyssawka” kształtem miała pewnie nawiązywać do stojącego obok wieży komina‚ ale taka zabawa w kółko i krzyżyk z zabytkowym obiektem nie spodobała się ani miejskiemu architektowi‚ ani konserwatorom zabytków. – Jestem przekonana‚ że tam można by poszukać innych rozwiązań‚ taki temat wymaga naprawdę działania w białych rękawiczkach – powiedziała mi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska‚ miejski konserwator zabytków we Wrocławiu.
Następnego dnia po naszej rozmowie okazało się‚ że miała rację. Nieoczekiwanie pojawiły się „inne rozwiązania” i w sprawie może dojść do kompromisu. Sam spór pokazuje jednak‚ że nawet jeśli zaczyna się w Polsce dostrzegać potencjał architektury poprzemysłowej‚ to trudniej uchwycić jej niekonwencjonalny seksapil. A przecież nie wszystkim do twarzy w koralikach z Jabloneksu.
Weźmy nagradzaną łódzką Manufakturę‚ zespół XIX-wiecznych ceglanych budynków dawnego imperium tkackiego przemysłowca Izraela Poznańskiego‚ które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta