Dyżurów w szpitalach nie ubędzie, obsłuży je mniejsza liczba lekarzy
NFZ obniża wymogi dotyczące dyżurów lekarzy. Pozwoli to zapewnić opiekę pacjentom przy mniejszej liczbie pracujących medyków
Po 1 stycznia wejdą w życie nowe, ostrzejsze przepisy dotyczące czasu pracy lekarzy. Ministerstwo Zdrowia szuka rozwiązań, które zapobiegną brakowi personelu w szpitalach.
Jednym z nich ma być złagodzenie wymogów stawianych szpitalom: Narodowy Fundusz Zdrowia wydał właśnie zarządzenie, które pozwala na łączenie dyżurów na oddziałach zabiegowych i niezabiegowych. Na tych ostatnich w nocy i święta nie jest potrzebna taka obsada lekarska jak na oddziałach, gdzie wykonuje się pilne operacje. – To jedno z rozwiązań, które mają złagodzić braki kadrowe w służbie zdrowia – mówiła wczoraj dziennikarzom Ewa Kopacz, minister zdrowia.
Załagodzić sytuację w służbie zdrowia ma też podwyższenie ceny, jaką NFZ płaci za każdy zabieg: średnio o około 10 procent. – Dzięki dodatkowym pieniądzom dyrektorom szpitali łatwiej będzie przekonać lekarzy do dłuższej pracy – mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta