Jaka emerytura dla kobiet, a jaka dla mężczyzn
Mało kto wie, że radykalną częścią reformy jest nie tyle powołanie drugiego filaru, ile zmiany wprowadzone w pierwszym filarze – piszą ekonomiści z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW
Propozycja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn wywołuje wrogie reakcje części opinii publicznej, mimo że stanowisko ekspertów jest w tym przypadku wyjątkowo zgodne: w nowym systemie niższy wiek emerytalny będzie silnie działać na niekorzyść kobiet. Nie chodzi zatem, by odebrać kobietom przywilej, gdyż jest on nieuzasadniony czy też niesprawiedliwy. Chodzi o to, że ten obecny przywilej już za chwilę, gdy na emeryturę zaczną przechodzić kobiety urodzone po 1948 r., stanie się barierą upośledzającą ich szanse na wykorzystanie możliwości, które otwiera, głównie przed mężczyznami, nowy system emerytalny.
Kwestia zrównania wieku emerytalnego wywołuje tak alergiczną reakcję, gdyż wszyscy odnoszą ten zamiar do realiów obecnego systemu wypłacającego emerytury z ZUS. Opinia publiczna odnotowuje fakt, że w 1999 r. wprowadzono reformę emerytalną, jednak istotę jej dostrzega w utworzeniu dodatkowego filaru emerytalnego gromadzącego kapitały w OFE. Mało kto ma świadomość, że radykalną częścią reformy jest nie tyle powołanie drugiego filaru, co zmiany wprowadzone w pierwszym filarze. Nowa formuła wymiaru świadczenia z ZUS jest tą rewolucyjną zmianą, która kreować będzie nową rzeczywistość, do której nie będą się stosować reguły obowiązujące w starym systemie.
Korzyści z opóźniania emerytury
Spójrzmy na nowy i stary system emerytalny z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta