Czy grupy kapitałowe muszą stosować ceny rynkowe
Rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych
Rz: W podatku dochodowym podatnicy przywiązują dużą wagę do cen transferowych. Dbają o odpowiednią dokumentację, aby uniknąć oszacowania dochodu. Czy w rozliczeniach VAT także jest to problem?
Witold Modzelewski: Teoretycznie ustawa o VAT daje organom podatkowym podobne uprawnienia jak przepisy o podatku dochodowym. Na podstawie art. 32 ustawy o VAT mogą określić wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen netto stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia. Uprawnienie takie przysługuje im m.in. w sytuacji, gdy okaże się, że wpływ na ustalenie ceny miały związki kapitałowe lub rodzinne między podatnikami. W praktyce jednak przepis ten jest niezmiernie rzadko stosowany. Nawet gdy w postępowaniu dotyczącym podatku dochodowego zostaje oszacowany dochód, to najczęściej nie jest wydawana decyzja dotycząca VAT. W konsekwencji wielu podatników, których może dotyczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta