Kombatanci Czerwca '56 bez prawa do renty
Osoba, która straciła zdrowie podczas przesłuchań na komisariacie milicji kilka miesięcy po wydarzeniach Czerwca ,56 w Poznaniu, nie otrzyma z tego tytułu renty
Winne są niejasne przepisy ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2002r. nr 42, poz. 371).
Chodzi szczególnie o art. 12 tej ustawy. Uzależnia on prawo do renty kombatanckiej od tego, czy inwalidztwo powstało m.in. w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944 – 1956 na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, sądy powszechne, wojskowe i specjalne albo w latach 1944 – 1956 bez wyroku – za działalność polityczną bądź religijną, związaną z walką o suwerenność i niepodległość.
Problemy z interpretacją tych przepisów najwyraźniej widać na przykładzie ZUS. Jedne oddziały przyznają bowiem renty kombatantom, inne nie.
Stracił zdrowie
Takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta