Dom kupiony przez męża za wspólne pieniądze należy także do żony
Do majątku dorobkowego należą nie tylko dobra nabyte w trakcie małżeństwa wspólnie, ale także te kupione na nazwisko jednego z nich
Inaczej może być, tylko wtedy jeśli panuje między nimi rozdzielność majątkowa albo dana nieruchomość, czy prawo spółdzielcze zostały kupione za pieniądze z majątku osobistego (odrębnego).
Mąż czytelniczki kupił w 1991 r. segment jednorodzinny w budowie na swoje tylko nazwisko, ale za wspólne oszczędności z okresu małżeństwa. Po wykończeniu dom był wynajmowany. Małżeństwo jest od roku w separacji. Mąż chce teraz sprzedać ten dom i nie zamierza dzielić się z żoną pieniędzmi. Czytelniczka pyta, czy nie ma żadnych praw do tej nieruchomości i czy może w jakiś sposób zapobiec sprzedaży.
Za pieniądze z majątku osobistego
Reguła zapisana w art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest taka, że przedmioty majątkowe nabyte (przede wszystkim kupione) w trakcie małżeństwa przez oboje małżonków lub przez każdego z nich z osobna tworzą ich majątek wspólny (dorobkowy). Jeżeli więc istniała między nimi wspólność majątkowa małżeńska (a ta powstaje automatycznie, chyba że przed ślubem podpisali intercyzę) to również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta