Jak opodatkowane są wykorzystywane w działalności instalacje i urządzenia
Jeśli organ podatkowy ma wątpliwości, jak zakwalifikować dany obiekt, powinien sprawdzić dokumentację budowlaną. Jeśli i to nie pomoże, powinien powołać biegłego.
W praktyce nierzadko dużym problemem jest prawidłowe opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Winna jest definicja budowli zamieszczona w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (uopol). Przepis ten powoduje, że gminne organy podatkowe podejmują próby opodatkowania obiektów o bardzo dużej wartości (m.in. instalacje przemysłowe znajdujące się na terenie elektrowni czy posadowione na fundamentach urządzenia, np. piece). Podatek od nieruchomości przy budowlach naliczany jest bowiem według stawki rocznej wynoszącej 2 proc. ich wartości.
Niejasne pojęcia
Definicja budowli wynikająca z prawa budowlanego jest zbliżona do tej, która jest w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych >patrz ramka. Ta druga jest jednak szersza. Obejmuje bowiem nie tylko obiekty budowlane niebędące budynkami, ale również urządzenia budowlane (instalacje, przyłącza, przejazdy, ogrodzenia). Analiza obu definicji pozwala jednak stwierdzić, że każda budowla w rozumieniu prawa budowlanego mieści się w definicji budowli zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jeśli zatem obiekt jest budowlą w rozumieniu prawa budowlanego, to na pewno jest opodatkowany podatkiem od nieruchomości.
Przepisy prawa budowlanego powinny być wykorzystywane przy ustalaniu, czy obiekt jest budowlą, a przez to czy jest opodatkowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta