Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu
Osoby lub firmy, które mają niekorzystne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie podatkowej, mogą zabiegać o wznowienie postępowania po wyroku ETS. Skarżyć mogą jednak nie wyrok sądu, lecz decyzję organów podatkowych
O tym, że sytuacja podatnika mającego prawomocny wyrok sądu w swojej sprawie jest trudna, ale nie beznadziejna, przekonał się Marek O., który sprowadził używane auto i przegrał walkę o zwrot nadpłaconej akcyzy. Nadzieję przywrócił mu Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). A dokładnie orzeczenie z 18 stycznia 2007 r., w którym ETS zarzucił Polsce dyskryminowanie pod względem podatkowym samochodów używanych sprowadzonych do naszego kraju z innych państw UE.
Sędziowie nakazali Polsce ujednolicić zasady oraz zwrócić tę część akcyzy, która została nadpłacona (sygn. C-313/05). Teraz nasz czytelnik zastanawia się, jak dochodzić swoich praw, skoro postępowanie zakończył prawomocny wyrok sądowy.
Ustawowa bariera
Niestety, sprawy nie ułatwia fakt, iż polska ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2002 r., nr 153, poz. 1270) nie daje żadnej podstawy do wznowienia postępowania po wyroku ETS odmiennym od tego, który wydał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta