Jak najkorzystniej rozliczyć auto w firmie
Przedsiębiorca może wykorzystywać auto na różne sposoby. Może wprowadzić je do ewidencji środków trwałych lub użytkować na podstawie umów najmu czy leasingu. Może też korzystać z samochodu prywatnego – swojego lub pracownika
Każdy z tych wariantów łączy się jednak z określonymi konsekwencjami podatkowymi. Warto je poznać przed podjęciem decyzji. Wybór optymalnego dla przedsiębiorcy rozwiązania zależy również od jego potrzeb i możliwości finansowych.
Osobowy czy ciężarowy
Na początku warto sprawdzić, czy posiadane przez nas auto jest traktowane przez przepisy podatkowe jako osobowe. Od 1 stycznia 2007 r. definicja samochodu osobowego bowiem się zmieniła. Chodziło o ujednolicenie definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) z tą, która znajdowała się w ustawie o VAT.
Teraz osobowym jest każdy pojazd samochodowy spełniający łącznie dwa warunki:
- jego dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony oraz
- jest on konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.
Warto jednak pamiętać o wyjątkach. Otóż bez względu na dopuszczalną masę całkowitą i liczbę możliwych do przewożenia osób samochodami osobowymi nie są pojazdy:
- mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta