Liberalizacja prawa pracy powinna objąć wszystkich
Zamiast podziału rynku zatrudnienia na firmy duże i małe potrzebne są wspólne dla wszystkich zmiany ułatwiające organizację pracy i rozwiązywanie umów
Przygotowany przez ministerstwo projekt noweli kodeksu pracy ma zachęcić małych przedsiębiorców do zatrudniania pracowników. Zdaniem ekspertów dzieli przez to rynek pracy na małe i duże firmy, jest więc niezgodny z konstytucją.
– Część tych zmian można zaakceptować pod warunkiem, że różnicowanie sytuacji pracowników nie będzie miało charakteru dyskryminacyjnego – uważa prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Rozsądne wydaje się wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy przez sąd osoby zwolnionej niezgodnie z prawem, a przyznanie jej w zamian godnego odszkodowania.
– Możliwość przywrócenia do pracy powoduje ogromne perturbacje i niepotrzebne koszty dla pracodawców – dodaje mec. Grzegorz Orłowski. – Kiedy Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie odszkodowanie powinno odzwierciedlać rzeczywistą szkodę pracownika, a nie być ograniczone, zgodnie z dotychczasową interpretacją art. 58 k.p., do trzymiesięcznego wynagrodzenia, może ono być naprawdę dotkliwe dla pracodawców. Najlepszą zachętą do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta