Sama wpłata na rachunek powierniczy nie skutkuje obowiązkiem zapłaty VAT
Pieniądze zdeponowane na rachunku powierniczym nie są zaliczką. Ich wpłata nie powoduje zatem powstania obowiązku podatkowego w VAT. Pojawi się on dopiero po uzyskaniu prawa do dysponowania tymi środkami
Przedsiębiorcy często wykorzystują rachunki powiernicze (tzw. escrow). Jak mówi art. 59 prawa bankowego, na rachunkach tych mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku – na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. Stronami umowy są bank oraz posiadacz rachunku (czyli powiernik).
Przy sprzedaży akcji...
Rachunek powierniczy wykorzystywany jest często przy zawieraniu umów sprzedaży udziałów lub akcji. Znajduje również zastosowanie przy kupnie dóbr, które trudno sprzedać, bo wytwarzane są na zamówienie. Kupujący wpłaca umówioną kwotę (z reguły część ustalonej ceny) na rachunek powierniczy sprzedającego. Mimo że wpłacone środki znajdują się na rachunku sprzedającego, nie może on nimi swobodnie dysponować. W umowie dotyczącej prowadzenia rachunku bank zobowiązuje się bowiem zwolnić środki znajdujące się na nim (a więc oddać je do dyspozycji właściciela rachunku) dopiero w momencie ziszczenia się przesłanek określonych w zawartej przez strony umowie sprzedaży. Przykładowo dopiero po przedłożeniu przez sprzedającego dokumentów potwierdzających, że kupujący nabył przedmiot umowy i nie zgłasza do niego żadnych zastrzeżeń.
...i w obrocie nieruchomościami
Rachunek powierniczy jest też często stosowany w obrocie nieruchomościami. Dzięki utwo- rzeniu takiego rachunku deweloper staje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta