Można nie odpowiadać za podatki firmy otrzymanej w spadku
Gdy dostajemy firmę w spadku, powinniśmy sprawdzić, czy nie miała zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobimy a spadek przyjmiemy, będziemy musieli je zapłacić
Każdy odpowiada sam za swoje podatki. Od zasady tej przewidziane są jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność za zaległości przerzucana jest na inne osoby. Niebezpieczeństwo zapłaty cudzych podatków pojawić może się m.in. wtedy, gdy otrzymamy firmę w spadku. Jeśli prowadził ją nasz krewny, najprawdopodobniej wiemy, czy miał zaległości podatkowe. Jeśli jednak nie mamy takich wiadomości, warto – przed podjęciem decyzji o przyjęciu spadku – zapytać urząd skarbowy o wysokość zobowiązań podatkowych zmarłego przedsiębiorcy. Pozwala na to art. 306f ordynacji podatkowej (op). Urząd wyda nam zaświadczenie, jeśli złożymy wniosek i uprawdopodobnimy, że możemy być spadkobiercą.
Pół roku na decyzję
O tym, kiedy spadkodawca odpowiada za zaległości podatkowe oraz inne należności podatkowe spadkodawcy, mówią przepisy op. Z art. 98 wynika, że do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące przyjęcia i odrzucenia spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, kiedy i kto będzie odpowiadał za zaległości podatkowe spadkodawcy, należy szukać zatem w kodeksie cywilnym.
Wynika z niego, że spadkobierca ma trzy możliwości. Może albo spadek przyjąć bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta