Czy można kupić spółkę za jej pieniądze
Przejmowanie spółek w drodze wykupu lewarowanego od wielu lat cieszy się za granicą ogromną popularnością. Korzystanie z tego rozwiązania w Polsce jest utrudnione przez przepisy kodeksu spółek handlowych
Przepis art. 345 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zakazuje finansowania przez spółkę nabycia lub objęcia emitowanych przez nią akcji. Nadrzędnym celem wprowadzenia tej regulacji była ochrona kapitału zakładowego spółki przez uniemożliwienie spekulacji własnymi akcjami lub finansowania ich obejmowania ze szkodą dla spółki. Przepis ten miał chronić wierzycieli spółki przed pogorszeniem jej wypłacalności w wyniku osłabienia przez część majątku spółki funkcji gwarantującej zabezpieczenie wierzycieli. Należy zaznaczyć, że zakaz zawarty w art. 345 k.s.h. dotyczy wyłącznie spółki akcyjnej. W konsekwencji udzielanie pomocy finansowej przez spółkę z o.o. nie jest zabronione na gruncie tej regulacji.
Sztywne przepisy
Regulacja zawarta w art. 345 k.s.h. obejmuje wszystkie działania polegające na bezpośrednim lub pośrednim finansowaniu nabycia lub objęcia finansowanych przez spółkę akcji.
Spółka nie może zatem udzielać bezpośredniego lub pośredniego wsparcia finansowego osobie zamierzającej nabyć (objąć) jej akcje, jeżeli nadrzędnym celem takiego wsparcia będzie umożliwienie bądź ułatwienie nabycia (objęcia) akcji spółki.
Katalog zawarty w przepisie nie ma charakteru enumeratywnego. Zostało w nim zawarte jedynie przykładowe wyliczenie form niedopuszczalnego finansowania, takich jak pożyczka czy zabezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta