Plan dnia - 6 maja
Urok Francji w Filharmonii Narodowej
W programie dzisiejszego występu orkiestry Le Musiciens du Louvre-Grenoble Marc Minkowski umieścił tylko jedno dzieło swego rodaka – opracowaną przez siebie „Symphonie imaginaire” Jean-Phililippe Rameau. Ale w XVIII wieku wpływ muzyki francuskiej na innych kompozytorów był ogromny, o czym przekonają się słuchacze koncertu w Filharmonii Narodowej.
Urokowi Francji uległ na przykład Christoph Willibald Gluck, tworząc dla paryskich scen m.in. muzykę do baletu „Don Juan”, którą także usłyszymy dzisiaj. Z kolei Symfonią B-dur Josepha Haydna tak zachwyciła się małżonka Ludwika XVI Maria Antonina, że na jej cześć dzieło to zyskało tytuł „La Reine”.
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, tel. 022 551 71 30, godz. 19.
Anna Sienkiewicz-Rogowska: Film to pogłębiony obraz rzeczywistości
Przegląd dokumentów „Rzeczpospolita kultur”
Polska jako kraj różnorodny kulturowo to rzadki wizerunek Polski w sztuce.
Anna Sienkiewicz-Rogowska, Kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej PISF: Rzadki, co nie znaczy nieprawdziwy. W Polsce żyją przedstawiciele różnych kultur. Jak wygląda dialog między nimi, można sprawdzić w czasie rozpoczynającego się dziś w kinie Rejs przeglądu dokumentów. Pokażemy tu filmy poświęcone m.in. Łemkom, Żydom, a nawet amiszom. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta